Alüminyum Hurda Fiyatları

Alüminyum ve alaşımları; yüksek korozyon dayanıklılığı, hafifliği ve bol bulunabilir olmasından dolayı günümüzde birçok farklı sektörde ham madde olarak kullanılmaktadır. Bilhassa havacılık ve otomotiv sanayisinde kullanılan bu malzeme, mutfak gereçleri ve teknolojik aletlerde de değerlendirilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olması, geri dönüşüm sektörü için son derece önemli bir materyal olmasını sağlamıştır. Bu nedenle alüminyum hurda fiyatları, diğerlerine kıyasla nispeten daha yüksektir.

Otomobil parçaları, inşaat telleri, çatı kaplamaları ve yemek pişirme gereçlerinde yaygın olarak kullanılan alüminyum, kullanım ömrünü yitirdiğinde kolaylıkla geri dönüşüme kazandırılabilir. Birçok geri dönüşüm firması, bu eşyaları satın alarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Sizler de elinizdeki atıl malzemeleri hurda firmalarına satarak kazanç elde edebilir, hem ülke ekonomisine hem ekolojik dengenin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Alüminyum Hurdası Nedir?

Kutu, folyo, inşaat teli, motor ve jeneratör gibi içeriğinde alüminyum bulunan ve kullanım ömrünü yitiren tüm malzemeler, alüminyum hurdası olarak adlandırılır. Evlerde yaygın olarak kullanılan fön makineleri, elektrikli sobalar, süzgeçler ve teknolojik cihazların tamamı, atıl duruma geldiğinde hurda firmalarına satılabilir.

İletken bir metal olan alüminyum, yeterli mukavemete ve düşük yoğunluğa sahip olmasından dolayı elektrik sektöründe yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Alüminyum hurda fiyatları, iletken alaşımları, kapasitörler ve transformatörler genellikle bu ham maddeyi içerdiğinden, kullanılmaz hale geldiğinde geri dönüşüme kazandırılabilir. Sizler de elinizdeki malzemeleri satmak için firmamızla her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Alüminyum Hurdası Neden Değerlidir?

Aluminyum hurda fiyatlar
Alüminyum Hurdası Neden Değerlidir?

Alüminyum, elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması ardından sanayi alanında değerlendirilmiş ve önemi giderek artmıştır. 1800’lü yıllardan bu yana hem fiziksel hem kimyasal özelliklerinden dolayı çeşitli alaşımları ortaya çıkarılmış ve günümüzde hemen her sektörde değerli bir metal olarak yer almaya başlamıştır. Ambalaj, inşaat, havacılık, uzay sanayii, tarım ve otomotiv sektörleri, bunlardan yalnızca birkaçıdır.Alüminyum hurda fiyatları, bu malzemeleri değerli kılan özelliklerinden bazıları ise şunlardır:

 • Alüminyumla, çok farklı özelliklere sahip alaşımlar, kolaylıkla geliştirilebilir.
 • Kolay şekillendirilme özelliği, pencere ve kapı sistemlerinde daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.
 • İletken bir malzeme olmasından dolayı elektrik tesislerinde, bakırdan sonra en çok kullanılan metaldir.
 • Ekonomik ve uzun ömürlüdür.
 • Korozyon direnci yüksektir.
 • İşleme ve ısıl işlem yapılabilmesi sayesinde, çeliğe alternatif olarak çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır.
 • Toksik ve emici olmaması, parçalanmaya karşı dayanıklı olması da ambalaj malzemelerinde ilk tercihlerden biri olmasını sağlamıştır.

Fiziksel ve kimyasal özellikleri, alüminyumu birçok sektörün temel ham maddelerinden biri haline getirmiştir. Alüminyum hurda fiyatları, bu nedenle son derece değerli bir metal olan malzemenin, üretim maliyetleri de yüksektir. Haliyle alüminyum hurda fiyatları, diğer metallere kıyasla daha yüksek aralıklarda seyreder.

Sanayi sektörü her geçen gün gelişirken ham madde ihtiyacı da aynı oranda artmaktadır. Bu nedenle birçok metalin geri dönüşüme kazandırılması ve yeniden değerlendirilmesi, daha da önemli hale gelmiştir. Günümüzde tüm hurdacı firmalarına, elinizdeki alüminyum malzemeleri yüksek fiyatlardan satabilirsiniz.

Hurda Alüminyum Çeşitleri Nelerdir?

Alüminyum, farklı özelliklere sahip alaşımlarla geliştirilen bir malzeme olduğu için hurda çeşidi oldukça fazladır. Yaygın olarak tel, sert ve araiş levha alüminyum hurdaları bilinse de kablo, motor gövdesi, enjeksiyon, ambalaj, folyo gibi türleri olduğunu da söyleyebiliriz. Aşağıdaki başlıklar üzerinde tüm çeşitlerini ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Alüminyum Tel Hurda

Alüminyum tel hurda, içeriğindeki ham maddenin ayrıştırılması sayesinde kolaylıkla yeniden kullanılabilir. Kullanım alanları arasında;

 • Diş telleri,
 • Elektrikli sobalar,
 • Televizyon,
 • Bilgisayar ve cep telefonlarını sayabiliriz.

Bununla birlikte elektrikli su ısıtıcıları, çeşitli mutfak gereçleri ve bahçe telleri de genellikle alüminyum malzeme içerir. Hurda fiyatları da içermiş oldukları ham madde miktarına göre belirlendiğinden, net bir ücret vermek doğru değildir. Dilerseniz firmamızla iletişime geçerek alım-satım sürecine dair merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sert Alüminyum Hurda

Alüminyum hurda fiyatları, nispeten dayanıklı olması gereken ürünlerde, daha kalın ve fazla miktarda alüminyum ham maddesi kullanılır. Bu ürünler kullanım ömrünü yitirdiğinde ise sert alüminyum hurda olarak geri dönüşüm piyasasına yeniden kazandırılır. Örneğin, makine parçaları, otomobil sanayi ve inşaat alanları, bu hurdaların yaygın olarak bulunabileceği sektörlerden bazılarıdır. İçermiş olduğu ham madde miktarının fazla olması, bu hurda çeşidini diğerlerinden daha değerli kılmaktadır. Alüminyum hurda fiyatı ise malzemenin ağırlığına göre hesaplandığı için net bir veri sunmak pek doğru değildir.

Araiş Levha Alüminyum Hurda

Alüminyum araiş, geri dönüşüm sektöründe en çok değerlendirilen malzemelerden biridir. Bu nedenle alüminyum hurda kg fiyatı listesinde, araiş levha cinsinin daha yüksek aralıklarla satın alındığını görebilirsiniz. Kapı ve pencerelerin mamul hale getirilmesiyle elde edilen hurdalar, geri dönüşüm piyasasına kolaylıkla kazandırılır ve ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlar.

Hurda Alüminyum Radyatör

Radyatör, arabalarda suyun devridaim yapması ve soğumasını sağlayan bir yedek parçadır. Aynı zamanda doğalgazın sıcak su dağılımı yapması için kombilerde de kullanılır. Her iki parça da belirli miktarlarda alüminyum içerdiği için geri dönüşüme uygundur. Kullanım ömrünü yitiren ürünleri geri dönüşüm firmalarına satarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Hurda Alüminyum Kablo

Alüminyum, yüksek iletkenliğe sahip olmasından dolayı tesisat kablolarında kullanılan ham maddelerden biridir. Ağır ve son derece dayanıklı olan alüminyum kablolar, elektrik iletimini %100 oranında artırır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan kabloların işlevini yitirmesi ve atıl duruma gelmesi halinde ayrıştırılarak geri dönüştürülmesi mümkündür.

Alüminyum Kutu

Günümüzde hemen her alanda gördüğümüz içecek ve konserve kutuları, alüminyum malzemeden imal edilir. Salça, yağ, bezelye, kola ve gazoz kutuları genellikle çöpe atılsa da aslında hurda firmalarının oldukça fazla rağbet gösterdiği ürünlerdir. İçermiş olduğu ham madde miktarı neredeyse %100’e yakın olan kutuları, firmamıza değerinde satma şansınız vardır.

Alüminyum Ambalaj

Son yıllarda, daha sağlıklı ve hijyenik bir malzeme olmasından dolayı ambalaj sektöründe alüminyum daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle gıda sektöründe tercih edilen ambalajlar, neredeyse %70 oranında alüminyum içerir. Bu nedenle geri dönüşüm firmalarının yüksek fiyatlardan aldığı hurda malzemelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Hurda Alüminyum Folyo

Neredeyse her evde kullanılan alüminyum folyo, içermiş olduğu saf ham madde miktarından dolayı geri dönüşüm sektöründe de yaygın olarak kullanılır. Kırışmış, koparılmış veya zarar görmüş folyoları çöpe atmak yerine geri dönüşüm firmalarına satarak hem bütçenize hem ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Bu hurda çeşitleriyle birlikte değerli metaller içeren tüm atıl malzemeleri, geri dönüşüm firmalarına satabilirsiniz. Bu alanda önde gelen isimlerden olan firmamız, özellikle alüminyum gibi değerli materyalleri piyasaya yeniden kazandırmak için değerinde alım yapmaktadır. Dilerseniz ekibimizle iletişime geçerek hem satış sürecini hem de fiyatları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Alüminyum Hurda Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Alüminyum hurda fiyatları
Alüminyum Hurda Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Alüminyum hurda fiyatları belirlenirken dikkate alınan faktörlerin başında, Londra Metal Borsası (LME) verileri gelir. LME, metal ticareti ve ilgili sözleşmelerin işlem gördüğü, nakit alım-satım faaliyetlerinin yapıldığı, son derece büyük bir borsadır. Dünya çapında fiyatlandırma niteliğine sahip olması bu borsadaki ücretlerin, hurda fiyatlarını doğrudan etkilemesine sebep olmaktadır.

Bir diğer etken ise arz-talep dengesidir. Maddi değeri olan tüm ürünlerin fiyatlarını etkileyen arz ve talep, hurda fiyatlarının da farklı aralıklarda seyretmesine neden olur. Örneğin, alüminyumun çeliğe alternatif olarak kullanılmaya başlanması, çeliğe olan talebi azalttığı için fiyatları düşürmüştür. Alüminyum hurda fiyatları, aynı zamanda stok seviyeleri de arz-talep faktörü doğrultusunda dalgalanmaya sebep olan etkenler arasında sayılabilir.

Uluslararası ilişkiler, ekonomik ve siyasi krizler, stok seviyeleri, borsa verileri gibi faktörlerden de doğrudan etkilenen metal fiyatlarında, sıklıkla dalgalanma olduğunu görebilirsiniz. Tüm bu etkenler kapsamında belirlenen alım-satım ücretleri, geri dönüşüm firmalarının kâr marjına göre de şekillenir.

Alüminyum hurda fiyatları, firmalar, almış oldukları metalleri piyasaya kazandırmadan önce çeşitli işlemlerden geçirir. Süreç boyunca ortaya çıkan maliyetlerin yüksek olması halinde alım fiyatı nispeten daha düşük olacaktır. Şayet iş hacmi büyük bir geri dönüşüm firmasına satış yaparsanız, daha fazla para kazanma şansınız olduğunu söyleyebiliriz.

Firmamız, bu alanda izlemiş olduğu fiyat politikası ve profesyonel tutumuyla, elinizdeki atıl malzemeleri değerinde satın almaktadır. Ekibimizle günün her saatinde iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları öğrenerek alım-satım sürecine dahil olabilirsiniz.

Güncel Alüminyum Hurda Fiyatları

Güncel alüminyum hurda fiyatları, türlerine göre farklılık gösterdiği için net bir ücret üzerinden değerlendirilmesi zordur. Örneğin, alüminyum talaş hurda fiyatı diğer türlere göre nispeten daha düşüktür. Bu nedenle en güncel ve doğru fiyatları öğrenmek için web sitemizde yer verdiğimiz fiyat tablolarını inceleyebilir, dilerseniz bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara