Demir Hurda Fiyatları

Demir hurda fiyatları, gün geçtikçe değerlenen hurda sektöründe müşteriler tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Bunun temel nedeni,  demirin geri dönüşüm potansiyelinin yüksek olması ve yeniden işlenebilir olmasıdır. 

Demirin hayatımızdaki kullanım alanlarına birçok örnek vermemiz mümkündür. Yapısal olarak oldukça kullanışlı olan bu metal, yüzyıllar boyunca insan yaşamına eşlik etmiştir. Demirin yapısal özellikleri aşağıdaki şekildedir:

 • Periyodik tabloda FE sembolü ile gösterilir ve metal grubuna dahildir.
 • Elektrik ve ısı iletiminde oldukça başarılıdır.
 • Yer kabuğunda sıklıkla rastlanan bir metaldir.
 • Oldukça reaktif bir yapıdadır. Bu sayede korozyona uğrayabilmektedir.
 • Aktif bir metal olduğundan dolayı aktif ametallerle birleşebilir. 
 • Erime noktası, 1538 °C ve kaynama noktası 2862 °C’dir
 • İşlenmesi oldukça kolaydır.

Demir, ne kadar geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilen bir metaldir. Dolayısıyla hurda durumuna geçse dahi tekrar tekrar insan yaşamına kazandırılabilmesi mümkündür. Eksan Metal olarak bu kazanımı ve sürdürülebilir yapıyı genişletmeye ve erişilebilir kılmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla her çeşitten atıl demir malzemelerin alım-satımını yapıyoruz.

Demir hurda fiyatları

Demir Hurda Nedir?  

Hurda materyal sektörü hakkında sıkça sorulanlardan birisi de “Demir Hurda Nedir?” sorusudur. Bu soruya şöyle cevap verebiliriz: Artık kullanıma uygun olmayan ve oksitlenme gibi durumlarla karşı karşıya kalmış demirlere hurda demir adı verilir. Bu atık demirleri yeniden kullanıma uygun hale getirmenin tek yolu hurdacılar aracılığıyla geri dönüşümünü sağlamaktır. 

Eksan Metal olarak belirli alanlarda bu atıl metale  yönelik toplama çalışmaları yapıyoruz. Ardından bu hurdaları geri dönüşüm merkezlerine doğrudan ulaştırıyoruz. Siz de bu hurda metalleri değerlendirmek ve geri kazandırmak istiyorsanız web sitemiz üzerinden bize ulaşabilir, sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilirsiniz.

Demir Hurda Çeşitleri

Demir hurdaların sınıflandırılması hurda geri dönüşümünden tam verim alınabilmesi için oldukça gereklidir. Her hurda demir türünün kendine özgü geri dönüşüm şekli ve yeniden kullanım alanları vardır. Dolayısıyla hurda demirlerinin satışını gerçekleştirmeden önce türü hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Biz Eksan Metal olarak evinizde, şirketinizde veya şantiye alanlarında bulunan birçok hurda demir çeşidini alıyoruz. Alım-satım işlemi esnasında demir hurda fiyatları sunuyoruz.

 

DKP Hurda

Beyaz eşya ve otomotiv sanayisinde üretilen, özel olarak ebatlandırılmış; düşük miktarda kükürt ve fosfor içeren hurdalardır. Yapı bakımından ince ve çabuk şekillenen bir demir türüdür. Diğer demir hurdalarına kıyasla fiyatı genellikle daha yüksektir.  Ayrıca yüksek tonajdaki satımlarınızda sizlere  sunacağımız fiyat aralığı da artış gösterebilir.

Karışık & Toplama Hurda Demir

Genellikle toplu yıkım çalışmaları sırasında yüklü bir miktarda elde edilen karma demir hurdalarıdır. Aynı zamanda imalat sektöründe ortaya çıkan parçalı demir hurdaları da bu gruba dahildir. Fiyat aralığı ortalamanın üzerindedir. Belirli alanlarda bulunan karışık hurda demir için Eksan Metal firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

Pik Döküm Hurda Demir

Pik döküm hurda demirler, yapısal olarak %2 ve üzerinde karbon içeriğine sahiptir. Ayrıca yüksek ısıya karşı dayanıklı ve sert bir yapısı vardır. Genel kullanım alanları; eski tip kaloriferler, rögar kapakları ve ızgaralar gibi yerlerdir. Geri dönüşüme uygun pik döküm demir hurdalar, tekrar kullanılabilir. Siz de elinizdeki hurdaların satışı için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Demir Talaşı

Torna atölyelerinde CNC ve torna makineleri aracılığıyla işlenen ürünlerin işlem sırasında aşınmalarıyla ortaya çıkar. Bu makinelerde birden fazla metal işlendiğinden dolayı demir talaşı saf bir yapıda değildir. Genellikle işlemler esnasında kullanılan tüm metalleri yapısında bulundurur. Bu yüzden ayrıştırılma süreci zordur ve  fiyat aralığı diğer demir hurdalarına biraz daha düşük olabilmektedir.

Hurda İnşaat Demiri

Binaların iskeletinde ve destek kolonlarında kullanılan demir parçalardan elde edilir. Genellikle oksitlenmiş yapıda olarak toplanırlar. Yıkım esnasında beton gibi malzemelerle karışmış olmasına rağmen dayanıklı yapısından dolayı fiyatı oldukça yüksektir. 

Ekstra Hurda Demiri

Kaba hurda demirlerle iyi durumdakilerin bir araya getirilmesiyle oluşan türe ekstra hurda demir adı verilir. Yapısında bulundurduğu demirlerin niteliklerine göre değişiklik göstermekle beraber diğer türler arasında en değerli olanlardandır. Eksan Metal olarak uzman ekibimizle hurdalarınızın doğru bir şekilde ayrıştırmaya ve sizleri fiyat konusunda yarı yolda bırakmamaya özen göstermekteyiz. 

Teneke Hurda

Konserve gıdalar ve hazır içecekler gibi ürünlerin muhafaza edilmesinde kullanılan tenekelerden elde edilmektedir. Geri dönüşümü, çeşitli temizlik işlemlerinden geçen teneke hurdaların preslenmesi ve alüminyum eritme tesislerine gönderilmesiyle sağlanır. Ayrıca hurda demiri türleri arasında en düşük fiyata satılan geri dönüşüm malzemesidir.

Demir hurda fiyatları 

Demir Hurda Fiyatları Neye Göre Belirlenir?  

Demir hurda fiyatları belirlenmesinde birçok etken bulunmaktadır.  Kullanılmamış demir fiyatlarına kıyasla daha ucuz olduğundan ürettiği ürünlerde bu ham maddeyi kullanan imalatçılar,  geri dönüştürülenleri kullanmayı tercih eder. Dolayısıyla arz/talep durumu gibi birçok konu demir hurda fiyatları üzerinde etkiye sahiptir. Bu etkenlerden başlıca olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Döviz kurlarında oluşan değişimler.
 • Türüne göre hurdanın geri dönüştürülmüş haline yapılan talebin artış ve azalışı
 • Hurda içeriğindeki demirlerin kalitesi ve miktarı
 • Hurdanın geri dönüşümündeki işçilik süreci ve ücretleri
 • Tedarik sürecindeki masraflar

Demir hurda fiyatları, tüm bu etkenler ve Londra metal borsasına bakarak belirlenmektedir. Dolayısıyla bu metallere net bir fiyat biçmek olanaksızdır. Eksan Metal olarak tüm bu kıstaslar dahilinde kalite ve güven prensibimize dayanarak adil bir fiyat politikası izlemekteyiz. Dolayısıyla güncel fiyat aralıklarını göz önünde tutarak piyasa değerlerinin üzerinde hurda demir satın alımları gerçekleştiriyoruz. Siz de elinizde bulunan atıl demirlerin satışını yapmadan önce bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede alacağınız tutarla alakalı ön bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar?  

Hurda demirlerin fiyatları işletmeye veya türlere göre değişiklik göstermektedir. Bununla beraber küresel olarak hurda demiri kilogram fiyatının 5-9 TL arasında seyrettiği söyleyebiliriz. Dolayısıyla toplu hurda demir satışlarında büyük bir artı gelir sağlamanız mümkündür. Ancak türe göre daha detaylı bir bilgi almak için asıl göz atmanız gereken yer güncel hurda demir fiyatları olmalıdır. Bu sayede piyasa fiyatlarına en yakın sonuçları elde edebilirsiniz.

Verilen fiyatlar, ortalama olduğundan dolayı değişkenlik gösterebilir. Hurda demirlere tutar biçilirken; güncel hurda fiyatları ve demirin geri dönüşüm durumu da göz önüne alınır. Eksan Metal olarak adresinize gelerek alacağımız hurda demirleri öncelikle profesyonel çalışma arkadaşlarımızla inceliyoruz. Ardından donanımlı kantarlarla kilogramını ölçerek fiyatı belirliyoruz. Adil fiyat politikamızla mağduriyet yaşamanıza izin vermiyoruz.

Güncel Hurda Demir Fiyatları  

Hurda demir fiyatları, araştırdığınız bölgeye ve yetkilinin sınıflandırma bilgisine göre değişiklik gösterir. Ayrıca güncel döviz kurlarında yaşanan değişimler de bu fiyatlar üzerinde etkiye sahiptir. Tüm bunlarla beraber dünya çapında türe göre belirlenen  güncel hurda demiri fiyatları şu şekildedir:

 • DKP Demir Hurda: 9,2 ₺/Kg
 • Ekstra Demir Hurda: 8,5 ₺/Kg
 • Karışık & Toplama Demir Hurdası: 7,6 ₺/Kg
 • PİK Döküm Hurda: 8,2 ₺/Kg
 • Hurda İnşaat Demiri: 8,2 ₺/Kg
 • Demir Talaşı: 5,5 ₺/Kg
 • Hurda Teneke: 2,5-3 ₺/Kg

Verilen fiyatlar piyasadaki güncel fiyatların ortalama aralıklarını temsil etmektedir. Eksan Metal bünyesinde hurda demir alımlarında sizlere adil şartlar altında en iyi fiyatları sunma garantisi veriyoruz. Detaylı bir fiyat bilgisi almak için www.eksanmetal.com adresindeki destek kanallarımız aracılığıyla müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede alım-satım işlemiyle alakalı daha detaylı bilgi almanız mümkündür.  

Sıkça Sorulan Sorular

1. Sınıf Hurda Demir Ne Demek?

Büyük çaptaki yapıların yıkımından ve endüstriyel tesislerin atıklarından oluşan atıllara 1. sınıf hurda demir adı verilir. Bu hurdalar genellikle; dökme demirler, sac, boru, ve çelik konstrüksiyon malzemelerinden oluşur. Çeşitli sınıflandırma ve ayrıştırmadan sonra geri dönüşüme ve yeniden kullanıma oldukça elverişli malzemelerdir. Eksan Metal olarak 1.sınıf hurda demir dahil bütün hurda satışlarınıza açığız.

Hurda Demirden İnşaat Demiri Olur mu?

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalara göre kopma-akma gibi davranış biçimlerinde geri dönüştürülmüş metallerin standartların dışında tepkiler verdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden hurda demirlerin inşaatta kullanılması etik dışı sayılan tehlikeli bir uygulamadır.

Hurda Demir Nasıl Geri Dönüştürülür?

Her hurda demirinin türüne özgü olarak geri dönüşüm şekilleri vardır. Ancak, sürecin genel hatlarıyla hurdanın birikimi, gerekli durumlarda ayrıştırılması, preslenmesi ve eritilerek şekil kullanım amacına göre şekillendirilmesinden oluştuğu söylenebilir.

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara