Bakır Hurda Fiyatları

Değişen piyasa koşulları, hurda fiyatlarını güçlü dalgalanmalara maruz bırakıyor. Nitekim hurdacılık sektörü, zaman içerisinde önemli bir şekilde gelişim gösteriyor. Bunun sebebi, artan çevre farkındalığı ve hassasiyeti gibi faktörlerdir. Bu noktada insanlar, “Bakır hurda fiyatları, ne kadar?” sorusunun cevabını merak ediyor.

Bakır hurda, eritilip yeniden kullanıma sunulan ve ham madde olarak satılabilen bir materyaldir. Topraktan çıkarılır ve kullanılabilir bir hale getirilir. Böylece elektrik ve inşaat sektörü başta olmak üzere pek çok alan için oldukça önemli değere sahip bir metaldir. Bakır hurdalar, metal sanayisinde çok aranan bir malzemedir ve pek çok yerden temin edilebilir. Yıkım ve tadilat sahaları, ev tesisatları, bakır heykel ve dekorları, ev aletleri gibi pek çok eşya içerisinde bulunur. Bir eşya, ne kadar eskiyse içerisinde daha fazla bakır mevcuttur.

Bakır hurda fiyatları

Bakır Hurda Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bakır hurda fiyatları; öncelikli olarak Londra metal borsası, döviz kuru, arz-talep dengesi ve piyasa koşullarına göre şekillenmektedir. Fakat günlük olarak değişken bir yapıya sahiptir. Fabrikalar, güncel borsa işlemlerini fiyata yansıtmaktadır. Ayrıca ülke ekonomisi, stokçular ve fahiş kâr marjından malı satmak isteyen kişiler gibi fiyatların belirlenmesinde pek çok etken mevcuttur.

Eksan Metal olarak bakır hurda fiyatları belirlerken LME’yi baz alıyor ve piyasa üzeri fiyatlarla müşteri memnuniyeti sağlamak için çabalıyoruz. Nitekim kilogram başına biçmiş olduğumuz tarifeyle hem sizin ekonominize hem de çevreye katkı sağlıyoruz.

Hurda Bakır Kilosu Ne Kadar?

Bakır, dünya üzerinde en çok kullanılan metaller arasındadır. En iyi iletken olmakla beraber kahverengi ya da kırmızı renge sahiptir. Nitekim bakırın artık kullanılmayan hali hurda bakır olarak karşımıza çıkar. Bakırın değerli olması bu materyalin hurdasını da kıymetli yapmaktadır. Popüler bir madde olduğu gibi fiyatları da değişken yapıya sahiptir.

Hurda bakır fiyatları, bakırın türüne ve kalitesine bağlı bir şekilde değişmektedir. Buna karar veren kuruluşlar, en başta Londra Metal Borsası ve döviz kuruna göre işleyen metal piyasasıdır. Konuyla alakalı net bir fiyat biçmek zor olsa da ortalama olarak hurda bakırın kilosu 200₺ bandındadır. Hurda bakır fiyatları hakkında net bir bilgi almak için Eksan Metal web sitemiz üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Güncel Bakır Hurda Fiyatları

Küresel ve yerel piyasadaki pek çok faktöre göre değişkenlik gösteren hurda fiyatları, Londra metal borsası ve döviz kuruna bağlı olarak belirlenmektedir. Global skalada arz ve talep yasalarına göre fiyatlar, sürekli olarak güncellenmektedir. Güncel bakır hurda fiyatları ise aşağıdaki gibidir;

  •         Soyma Bakır Hurda: 310
  •         Lama Bakır: 305
  •         Antigron Kırma Bakır: 305
  •         Ttr Kırma Bakır: 300
  •         Kırkambar Bakır Hurdası: 300

Fiyatlandırmalar, gerçeği göstermemekle birlikte en yakın şekildedir. Nitekim piyasa verileri, sürekli olarak güncellenmektedir. Bunun yanı sıra bakırın türü, malzemesi ve bulunduğu yer gibi unsurlar fiyatı etkilemektedir. Daha net bir bilgi için www.eksanmetal.com web sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bakır hurda fiyatları

Soyma Bakır Hurda Fiyatları

Soyma bakır, iletim hatlarında kullanılmış ve ömrünü yitirmiş olan kabloların soyulması sonucu elde edilen bir hurda türüdür. Hurda kabloların yüzeyinde bulunan plastiğin soyulması neticesinde ortaya çıkan saf bakırdır. Geri dönüşüm sektöründeki en değerli bakır olarak bilinir. Parlak görünüşlü ve gösterişli bir hurdadır. Nitekim soyma bakırın kalınlığı hurdanın değerini arttırır.

Bu bakır türü, soyulmuş ve soyulmamış olarak ayrılmakla birlikte fiyat farkı da değişmektedir. Soyulmuş bakır hurda, diğerlerine oranla daha yüksek değere sahiptir. Ayrıca en değerli ve kilogram fiyatı en yüksek olan malzeme soyma bakır olarak karşımıza çıkar. Güncel piyasa fiyatı, ortalama 225 Türk Lirasıdır. Ancak fiyatlar yaklaşık bir değer içerir ve sürekli güncellenir.

Külçe Bakır Hurda Fiyatları

Külçe bakır hurda, bakır ramatı, bakır cevheri ve hurda bakırın eritilmesi sonucu kalıplara dökülerek üretilir. Yüksek saflığa ve çoğunlukla 25kg ile 500 kg arasında değişen standarta sahiptir. Saflığın yüksek olması, elektrik iletkenliği ve mekanik malzemelerin dayanıklılığını iyileştirir. Bu noktada fiyatlandırma çok farklı şekilde işlemektedir.

Külçe bakırların genel kullanım alanları; elektrik, metalurji, inşaat, izolasyon ve ses yatılımı gibi sektörlerdir. Yüksek fiyata sahip bir malzeme olduğu için büyük endüstriler tarafından tercih edilir. Dolayısıyla külçe bakırın saflığı önemli bir unsurdur. Bakır külçelere değer biçilirken içeriğindeki bakır oranı ve saflık durumu esas alınarak yapılır. Fiyatlar Londra Metal Borsası ve piyasa verilerine göre belirlenir. Güncel verilerle yaklaşık olarak 210 Türk Lirası civarındadır.  

Lama Bakır Hurda Fiyatları

Lama bakır hurda, sağlamlık gerektiren cihazların altyapılarında ve iletim kanallarında kullanılan bir malzemedir. Nitelik olarak soyma bakırla birlikte değerlendirilir. Orta ve alçak gerilim barındıran elektrik panolarında, trafo içlerinde, düşük ve yüksek akım kontrol mekanizmalarında ve kaynak makinelerinde sıklıkla kullanılır.

Lama bakır hurdalar, çoğunlukla elektrik tesisatından arta kalan hurdalardır. Plakalar halinde olması da diğer hurdalardan ayrılan en önemli özelliktir. Binlerce amper elektriğe dayanabilir ve topraklama amacıyla kullanılabilir. Bu noktada lama bakırın kalınlığı ve inceliği, önemli bir husustur. Ancak lama bakır ne kadar kalın olursa güvenliği de o kadar iyi olur.

Lama bakır hurdalar, çeşitli boy ve ebatlarda bulunur. Bu değerler, kullanılacak yere göre değişiklik gösterir. Fiyatlandırma sürecinde de LME ve metal piyasası baz alınır. Ayrıca lama bakırın kalınlığı ve inceliği; malzemenin kalitesi ve işçilik masrafı fiyatı etkileyen faktörlerdir. Yaklaşık olarak 210-220 Türk Lirası civarındadır.

Saf Bakır Hurda Fiyatları

Saf bakır hurda, bulunması zor bir metaldir. Bakır hurdaları, külçe halinde olsa bile %98 oranında malzemeyi içerir. Şekil vermek amacıyla öteki madenlerde çok az bulunur. Bu sebeple hurdalar arasında en değerli maddedir. Saf bakırı bulmak büyük uğraş gerektirir. Bu madenin bulunduğu yeraltı kaynakları, belirlenerek patlamayla yüzeye çıkartılır. Sonrasında da maden ocaklarında bakır metali işlenir. Böylece %100 oranında saf bir bakır elde edilir.

Saf bakır, son derece yumuşak ve esnek yapıya sahiptir. Bu sebeple başka elementler eklenir ve sertlikleri artırılır. Eklenen bu alaşımlar, katkı maddelerinin türü ve miktarı da elde edilmek istenen saflık oranına göre değişiklik gösterir. Saf bakır, günlük hayattaki malzemelerin hemen hemen hepsinde kullanılmaktadır. Ortalama fiyatı ise 220 Türk Lirası civarındadır.

Antigron Bakır Hurda Fiyatları

Antigron bakır hurda, kabloların içerisinde bulunan ve tek tellerin geçtiği elektrikçilik işlerinde kullanılan bir türdür. Bu bakırın özelliği, yüksek nem koşullarında kullanılabiliyor olmasıdır. Bir diğer adı, NYM olan bu bakır türü üzerinde PVC kaplı, özel bir yalıtkan bulunan alçak gerilim kablolarıdır.

Atıl duruma geçen antigron kablolar, endüstriyel makineler aracılığıyla ufak parçalar durumuna getirilir. Böylece antigron kırma bakır oluşturulur. Bu kablolar, genellikle ıslak, kuru ve nem oranı fazla olan iç mekanlarda kullanılır. Kullanım ömrü geçenler ise hurda haline bürünerek yüzde yüz geri dönüşüm süreciyle yeniden kullanıma kazandırılır. Antigron bakır hurda fiyatları konusunu etkileyen unsurlar kalitesi, miktarı ve konumudur. Bu faktörler, fiyata direkt olarak etki eder. Ortalama fiyatı 150 ₺ ile 205 ₺ arasında değişir.

Tüm fiyatlandırmalar; güncel piyasa verileri, Londra Metal Borsası ve en ortalama koşullar değerlendirilerek verilmiştir. Netlik içermemekle beraber yaklaşık değerlerdir. Bu açıdan hurdalarınızı satmak istiyorsanız piyasa üzeri fiyatlarımız ve değerinde hurda alımı için bize ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgiler için Eksan Metal web sitemiz üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kablodan Ne kadar Bakır Çıkar?

Kabloların değerini yükselten yegâne etken içeriğinde bulunan bakır miktarıdır. Bir kabloda ne kadar çok bakır varsa ona oranla fiyatı yükselir. Genellikle kablolar, 1 kilogram veya 1 metre baz alınarak oran hesabı yapılır. Bir kabloda ortalama %30 ila %75 arasında bakır elde edilir.

Gerçek Bakır Nasıl Anlaşılır?

Bakır, kırmızı ve turuncu renktedir. Mavi ve yeşil ışığı benimser, kendine has kırmızı ve turuncu rengini oluşturur. Ayrıca bakırın ısı iletkenliği oldukça yüksektir. Alüminyuma oranla 2 kat fazla, çeliğe göre ise 25 kat daha çok iletime sahiptir. Ayrıca bakıra mıknatıslar yapışmaz. Çelik gibi sert ve kırılgan olmamakla beraber esnek bir metaldir.

Gerçek Bakır Kararır mı?

Bakırın kararmasının en doğal sebebi oksijendir. Nitekim doğası gereği fazla ısıya maruz kalması, suya maruz kalması ve havayla temas etmesi kararması için yeterlidir. Sonuç itibariyle de bakırın rengi değişir, solar ve eskimiş bir görüntüye bürünür.

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara